Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni i cynamonem

Trudność: łatwe Czas przygotowania: 120 min. Ilość porcji: kilka

SKŁADNIKI NA KRUCHY SPÓD DO CIASTA:

  • 1/2 opakowania na szarlotkę od POLFEM
  • 1 jajko
  • 100 g masła
  • szczypta soli
  • 1 roztrzepane jajko z odrobiną mleka do posmarowania

SKŁADNIKI NA FARSZ Z PIECZONEJ DYNI:

  • 400 ml pure z pieczonej dyni
  • 530 g słodzonego mleczka skondensowanego
  • 250 g serka mascarpone
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka cynamonu

Sposób przygotowania:

Ciasto, które znika bardzo szybko. Delikatne, idealnie kremowe, cudownie słodkie, obłędnie pachnące cynamonem i radośnie żółciutkie – pumpkin pie działa na wszystkie zmysły! Kto ma ochotę?

Kruche ciasto

Do miski wsypujemy połowę opakowania na ciasto kruche (możesz kupić tutaj) i dodajemy jajko, szczyptę soli i zimne masło pokrojone w kostkę.

W białej misce znajdują się składniki na ciasto kruche - jajko, mąka i zimne masło
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni

Ciasto dokładnie zagniatamy rękoma, formułujemy 2 kule (jedną dużą ciasta i drugą wielkości małej mandarynki – przyda się do wykonania zdobienia). Gotowe wstawiamy do lodówki na około 25 minut.

Dużą kule rozwałkowujemy na wielkość formy do ciasta typu pie, przekładamy dłońmi wy dokładnie wylepiamy palcami, dociskając ciasto do formy.

Małą kulę rozwałkowujemy na płasko i wycinamy ozdoby – u mnie były to listki dębu wykrawane mała foremką do ciastek. Listki odkładamy na talerzyk lekko oprószony mąką i wkładamy do lodówki.

na stolnicy pokrytej mąką leżą wycięte z kruchego ciasta ozdobne listki
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni

Dyniowa masa do pumpkin pie

W misce łączymy purée z pieczonej dyni razem z puszka słodzonego mleczka skondensowanego, serkiem mascarpone, jajkami i cynamonem. Składniki dokładnie mieszamy mikserem. Ważne, żeby za długo nie miksować, bo masa może się za bardzo napowietrzyć.

Jak przygotować purée z dyni?

Dynie kroimy na kawałki, za pomocą łyżki wyciągamy pestki i układamy na blasze skórą do dołu. Dynie pieczemy w piekarniku 1-1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 190 stopni z termoobiegiem. Czas pieczenia dyni zależy od jej grubości – moja dynia tym razem do olbrzymów nie należała, więc piekłam ja godzinę.

na stole stoi pumpkin pie w formie do pie i kawałki ciasta na białych talerzykach deserowych
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni

Z upieczonej dyni usuwamy skórę, a miąższ wkładamy do blendera i miksujemy na gładką pulpę. Możemy tez użyć tłuczka do ziemniaków lub widelca.

Jeśli pure z dyni wyszło Wam za dużo – zawsze można zrobić tartę lub sernik 🙂

Pumpkin pie

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni z termoobiegiem.

Spód do tarty nakłuwamy widelcem, a następnie wykładamy papierem do pieczenia i obciążamy np. ziarnami fasoli. Tak przygotowany wstawiamy do piekarnika na 15 minut, żeby delikatnie się podpiekła.

Formę z podpieczonym spodem ostrożnie wyciągamy z piekarnika, wlewamy do niego przygotowaną dyniową masę i ponownie wstawiamy do piekarnika. Ciasto będzie się piekło około 1h.

na białych talerzykach deserowych stoją kawałki kremowego ciasta dyniowego - pumpkin pie
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni

Ciasto wyciągamy z piekarnika i ozdabiamy. W moim przypadku były to liście dębu lekko nachodzące na siebie, ułożone na rancie ciasta. Zdobienie smarujemy rozkłóconym jajkiem z dodatkiem odrobiny mleka. Ciasto ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy w 190 stopniach z termoobiegiem przez około 20 minut lub do suchego patyczka.

Uwaga – w trakcie pieczenia masa ciasta rośnie, a następnie podczas studzenia opada, więc nie bójcie się, ciasto nie wyjdzie z formy 🙂

Gotowe ciasto pumpkin pie wyciągamy z piekarnika studzimy w formie. Ciasto często podaje się z dodatkiem bitej śmietany lub słodką polewą, ale mi w zupełności słodycz samego ciasta wystarcza 🙂

na talerzyku deserowym stoi kawałek ciasta - kawałek został napoczęty
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni
na talerzyku deserowym stoi kawałek ciasta
Pumpkin pie z purée z pieczonej dyni