Drożdżowe rogaliki z białym makiem lub domową konfiturą
SKŁADNIKI NA ROGALIKI DROŻDŻOWE:
- około 930 ml mąki pszennej
- 150 g masła
- 200 ml mleka roślinnego (migdałowe)
- 5 łyżek cukru
- 7 g drożdży instant (ta ilość odpowiada 25 g drożdży świeżych)
- szczypta soli
- 3 jajka
- jajko z mlekiem (do posmarowania)
SKŁADNIKI NA PROSTE NADZIENIE Z BIAŁEGO MAKU DO ROGALIKÓW:
- 400 g gotowej masy makowej z białego maku
- garść orzechów włoskich
- kilka suszonych moreli
- 1 łyżka rodzynek
- 1 łyżka suszonej żurawiny
SKŁADNIKI NA NADZIENIE DO ROGALIKÓW:
- ulubiona konfitura lub dżem
Sposób przygotowania:
Jaki jest najlepszy sposób, żeby podziękować bliskim? Zrobić coś od serca 🙂 A co powiecie na pyszne, cieplutkie, mięciutkie rogaliki z ciasta drożdżowego z… jedne z białym makiem i bakaliami – tak na wspomnienie niedawnych „Rogali Marcińskich”, a drugie z domową konfiturą.
Rogaliki z ciasta drożdżowego
Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy cukier, drożdże instant i szczyptę soli. Suche składniki mieszamy trzepaczką, żeby się dokładnie wymieszały.
W rondelku podgrzewamy delikatnie mleko i rozpuszczamy w nim masło. Mleko ma być ciepłe – nigdy nie zalewamy gorącym mlekiem drożdży.
Ciepły płyn wlewamy do suchych składników i zagniatamy ciasto rękoma. Na końcu dodajemy kolejno jajka i nadal wyrabiamy ciasto, aż będzie elastyczne, mięciutkie i jednolite. Jeśli ciasto za bardzo lepi się do rąk (oblepia je) – podsypcie je delikatnie mąką, ale uważajcie – zbyt duża ilość maki spowoduje, że rogaliki szybko stwardnieją.
Ciasto zostawiamy w misce na około 1h do wyrośnięcia, a następnie przekładamy je na stolnice, lekko wyrabiamy, żeby wypuściło nadmiar powietrza.
Ciasto dzielimy na 3 równe części – każdą z nich rozwałkowujemy na cienki, okrągły placek, który następnie dzielimy na 8 trójkątów. Na każdy nakładamy masę nadzienia, rozsmarowujemy ją w miarę możliwości równomiernie i zwijamy dłonią zaczynając od podstawy i rolując do czubka. Na końcu nadajemy im kształt półksiężyca.
Gotowe rogaliki przekładamy na blachę wyłożona papierem do pieczenia i pozostawiamy przykryte ściereczką na 20 minut, żeby jeszcze wyrosły, zanim wstawimy je do piekarnika.
Rogaliki będą się piekły 18-20 minut w temperaturze 180 stopni (z termoobiegiem). Przed wstawieniem ich do piekarnika, rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka, żeby się ładnie zrumieniły podczas pieczenia.
Razem wyszły mi 24 rogaliki – 16 było z masą z białego maku i 8 z domową konfiturą. rogaliki przed udekorowaniem należny lekko przestudzić.
Masa z białego maku
Część moich rogalików miała nadzienie z białego maku i bakalii. W misce połączyłam gotową masę z białego maku razem z posiekanymi orzechami włoskimi, drobno pokrojonymi morelami, lekko pokrojonymi rodzynkami i żurawiną. Rodzynki przed pokrojeniem namoczyłam 15 minut w gorącej wodzie.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszałam w misce, a następnie nakładałam łyżką na trójkąty ciasta drożdżowego. Ile na porcję? To już zależy od Was – ja lubię jak nadzienie jest wyczuwalne w rogalikach, gdybym wszystkie rogaliki robiła z nadzieniem z maku – użyłabym przynajmniej 1,5 puszki masy makowej, a najlepiej dwóch.
Na upieczone i przestudzone rogaliki nakładamy lukier (cukier puder zmieszany z odrobiną wody) i posypujemy płatkami migdałów.
Rogaliki z konfiturą
Nakładamy na ciasto drożdżowe po łyżeczce ulubionej konfitury lub dżemu, a następnie zwijamy ciasto i formułujemy kształt rogalika. Uważajcie tylko, jeśli konfitura ma za dużo soku – może w trakcie ponownego wyrastania ciasta nieco rozmiękczyć rogaliki. Nadmiar owocowego soku należałoby odlać i użyć tylko gęstej części.
Upieczone i przestudzone rogaliki oprószamy cukrem pudrem.