Czekoladowo-kokosowa babka polana gęstym, słodkim lukrem
SKŁADNIKI NA CZEKOLADOWO-KOKOSOWĄ BABKĘ:
- 150 g czekolady kokosowej
- 200 g masła (150 g miękkiego masła)
- chlust mleka
- 4 łyżki cukru pudru
- 3 jajka
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki wiórków kokosowych
- 200 ml mąki pszennej
- olej słonecznikowy/kokosowy/masło do nasmarowania formy
- cukier puder do obsypania formy
SKŁADNIKI NA LUKIER:
- cukier puder
- woda
Sposób przygotowania:
Mój mąż regularnie oddaje krew, więc zawsze w lodówce jest jakaś czekolada. Te gorzkie znikają od razu w różnych wypiekach, te mleczne zjadamy łakomie popołudniu, nieco chowając się przed Piotrkiem… ale co robić z kokosowymi?
Można schrupać, rozdać miłośnikom kokosowych łakoci, albo przygotować pyszną, puszystą babkę czekoladowo-kokosową 🙂
Dodatkowym plusem tego ciasta jest jego prostota i łatwość wykonania 🙂
Przygotowanie babki czekoladowo-kokosowej
W kąpieli wodnej rozpuszczamy połamaną na kawałeczki czekoladę kokosową wraz z masłem (50 g, może być zimne) i chlustem mleka. Gotową odstawiamy na bok. Czekolada po roztopieniu i wystudzeniu ma być lekko płynna.
Do dużej miski przekładamy 150 g miękkiego masła i ucieramy je z cukrem pudrem na puszystą masę przez kilka minut. Do masy dodajemy kolejno jajka, przestudzoną, rozpuszczoną czekoladę kokosową, wiórki kokosowe, kakao, proszek do pieczenia oraz mąkę. Masę dokładnie mieszamy, aż będzie jednolita – pamiętajcie, aby składniki dodawać partiami, co jakiś czas mieszając.
Formę na babkę smarujemy tłuszczem i obsypujemy cukrem pudrem (można również obsypać np. kakao). Postarajcie się równomiernie rozprowadzić cukier puder po formie. Jeżeli tego nie zrobicie na babce będą widoczne białe plamki (możecie je dostrzec na zdjęciach). Nie jest to nic złego – zawsze można je zatuszować polewą 🙂
Masę na czekoladowo-kokosową babkę przekładamy do przygotowanej formy.
Babkę pieczemy przez około 40-45 minut (lub do suchego patyczka) w nagrzanym piekarniku do 180 stopni (z termoobiegiem).
Gotowe ciasto przekładamy na kratkę cukierniczą do przestudzenia, następnie polewamy je gęstym lukrem tj. mieszanką cukru pudru i wody.