Dahl z zieloną soczewicą - #podróżekulinarne #palcempomapie
SKŁADNIKI NA DAHL Z ZIELONĄ SOCZEWICĄ:
- 300 ml zielonej soczewicy
- 800 ml pomidorów w puszce (krojone)
- 2 czerwone cebule
- 1 czerwona papryka
- *sól
- kawałek imbiru
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 2 łyżeczki przyprawy garam masala
- 2 ząbki czosnku
- pęczek natki pietruszki
- 300-500 ml wody
- masło/olej do smażenia
- jogurt – 1 łyżka na porcję do podania
- *suszone płatki chili (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Konkretne i sycące danie rodem z kuchni indyjskiej, czyli w ramach podróży kulinarnych palcem po mapie przenosimy się na słoneczny i aromatyczny Półwysep Indyjski w Azji Południowej. Prawda, że na samą myśl o tak dalekiej wyprawie zrobiło się nieco przyjemniej 🙂 a wystarczy czasem po prostu wejść do kuchni… no dobrze, w zupełności się z Wami zgadzam – to nie to samo, no ale sami przyznajcie kto nie lubi takich małych, kulinarnych wypadów na drugi koniec świata? 🙂
Dahl z zielonej soczewicy
W garnku, na odrobinie tłuszczu podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę razem z drobno posiekanym czosnkiem i czerwoną papryką. Smażące się warzywa doprawiamy mieszanką przypraw garam masala, wędzoną papryką, tartym imbirem, pieprzem ziołowym i solą. Jeśli chcielibyście, żeby Wasz dahl był pikantny – dodajcie teraz np. suszone płatki chili lub ostrą papryczkę.
Warzywa wraz z przyprawami dokładnie mieszamy. Przesmażamy jeszcze kilka minut – uważajcie, żeby przyprawy nie zaczęły się palić, a jedynie podczas smażenia, żeby wydobył się z nich aromat.
Do garnka dolewamy 2 puszki pomidorów krojonych (w sezonie letnim zastąpcie je 2 kilogramami pokrojonych pomidorów), duży kubek zielonej soczewicy i posiekaną natkę pietruszki. Dolewamy wody – około 500 ml – tyle powinno wystarczyć, żeby potrawa była gęsta, a soczewica spokojnie napęczniała.
Dahl gotujemy pod przykryciem, na niewielkim ogniu przez około 35 minut tj. aż soczewica się ugotuje, będzie miękka, ale jeszcze się nie rozpadnie.
Danie podajemy z ryżem, z dodatkiem indyjskiego chlebka – naan lub chapati, lub samo z odrobiną jogurtu.